Palydint „klasiškus” metus…

  • -

Palydint „klasiškus” metus…

Category:Apie,Renginiai 2014 Tags : 

Pasklaidžius Senovinės technikos klubo ,,Klasika“ 2014-ų metų renginių kalendorių, pirmiausia prieš akis iškyla įdomi, renginiais turtinga vasara. Bet ne. Reikia pasakyti, kad 2014-ų metų senovinės technikos sezoną pradėjome labai anksti, netgi nelaukę pavasario. Taigi, dar tebespaudžiant šaltukui, klasikiečiai rinkosi į svetingą klubo nario Gedimino Aleksandravičiaus kaimo turizmo sodybą. Susirinkus buvo aptarta ir įvertinta 2013 m. klubo veikla, kuri klasikiečiams tikrai nepašykštėjo smagių akimirkų. O jas įamžinęs dokumentinis filmas “Istorinės technikos paroda Biržai 2013” priminė tai, kuo galima džiaugtis ir tai, kokių klaidų reikėtų vengti. Pasidalijus įspūdžiais, svečių ir klubo narių laukė netikėtumas – žurnalo “Klasika” pristatymas. Tai – 36 puslapių leidinys išsamiai pristatantis mūsų klubą, narius ir jų techniką. Šiais laikais spaudos leidyba – brangus malonumas, tad šis žurnalas buvo išleistas nedideliu tiražu. Pirmiausia juo pasidalinome su savo rėmėjais ir klubo nariais, o po to, su senovinės technikos gerbėjais Lietuvoje bei Latvijoje. Ir jeigu mūsų žurnalas jus aplenkė, jį galite „pavartyti“ mūsų klubo internetinėje svetainėje.
Šiame klubo narių susirinkime buvo priimti du reikšmingi sprendimai. Pirmas – rengti ir pristatyti klubo „Klasika“ edukacines Moksleiviai domisi programas Lietuvos mokyklose ir antras – kartu su kitais senovinės technikos klubais steigti Lietuvos Istorinės Technikos Asociacijų Sąjungą, kuri vienytų visus Lietuvos senovinės technikos klubus, koordinuotų jų veiklą, atstovautų Seime, vyriausybinėse organizacijose ir kitose įstaigose. Jeigu pirmasis nutarimas kiek vėliau buvo puikiai įgyvendintas Noriūnų J. Černiaus pagrindinėje mokykloje (Kupiškio r.), tai antrasis – sužlugo. Nors vasario 22 dieną, Kaune, septyni Lietuvos senovinės technikos klubų vadovai pasirašė Lietuvos Istorinės Technikos Asociacijų Sąjungos (L.I.T.A.S.) steigimo dokumentus, priėmė įstatus bei išrinko prezidentą, ši sąjunga iki šiol neįregistruota ir yra neveikli. Matomai, kažkam yra naudinga klubų priešprieša, skaldymasis ir konfrontacija. Tą puikiai įrodo ir mūsų miesto pavyzdys – du klubai, o naudos…?
Kaip kiekvieną pavasarį, jau tradicija tapusi šventė „Mes važiuojame“, dar kitaip populiariai vadinama Lietuvos istorinės technikos sezono atidarymu ir vėl vyko Pasvalyje. Šeštą kartą rengiamoje šventėje Senovinės technikos klubas ,,Klasika” žiūrovų dėmesiui pristatė vienuolika istorinių automobilių. Dviems klubo automobiliams – Buick Riviera, pag. 1971 m. (savininkas – A. Kriauza) ir Buick Riviera, pag. 1972 m. (savininkas – G. Aleksandravičius), tai buvo pirmoji paroda, pirmasis pasirodymas Lietuvoje.

Parodoje miesto centre rikiavosi įspūdingi automobiliaiNa, o vėliau, rugpjūčio 2 d. sekė pagrindinis klubo renginys – istorinių automobilių paroda „Nesenstanti Klasika 2014“, vykusi Biržų m. šventės metu. Jau turbūt nė vienas neabejoja, kad šis klubo renginys šiemet buvo geriausias Lietuvoje. Tiek puikių ir retų automobilių galima pamatyti nebent tik Latvijoje „Riga Retro“ renginių metu. Sunku jau ką nors naujo pasakyti apie šią parodą. Tai lyg ir tradicinė, bent kiek senovine technika besidominčių žmonių susibūrimo vieta, kur galima išgirsti technikos restauravimo naujienas, pamatyti seniausius ir įdomiausius istorinius eksponatus ir pagaliau – puikiai praleisti laiką draugų ir bendraminčių būryje. Jau nuo 2008 metų, kartu su miesto šventėmis klubo „Klasika“ rengiamos senovinės technikos parodos pagyvina Biržų kultūrinį gyvenimą, pritraukia naujų rėmėjų, sukviečia būrius svečių bei turistų ir palaipsniui tampa pagrindine miesto švenčių dalimi. Gaila, kad to kartais nesupranta Biržų miesto vadovai…
Šiemetinės parodos lankytojai galėjo išvysti 63-is puikias istorines transporto priemones. Renginyje dalyvavo dvidešimt du automobiliai iš Latvijos, vienas iš Baltarusijos ir keturiasdešimt istorinių transporto priemonių iš Lietuvos. Aštuoniolika šiemetinėje parodoje dalyvavusių senovinių automobilių buvo pagaminti tarpukariu.
Kiek vėliau, rugpjūčio 16 d. jau devintą kartą vykusi prestižinė istorinių automobilių paroda “Riga Retro 2014” subūrė 124-is senovinius automobilius. Šioje parodoje Lietuvą atstovavo automobiliai bei jų savininkai iš Senovinės technikos klubo “Klasika” ir Klasikinių Automobilių Klubo. Džiugu, kad mūsų klubas jau trečius metus iš eilės sulaukia kolegų latvių vardinio kvietimo ir deramai atstovauja net tik savo kraštą, bet ir šalį.
Iki šio laiko klasikiečių veikla apėmė visa tai, kas susiję su automobilizmo istorija ir senovinių automobilių renginiais. Douglas EW 350Galima sakyti, kad motociklai buvo nepelnytai pamiršti. Gana netikėtai, grupei klubo narių kilo mintis paįvairinti “Klasikos” veiklą ir dalyvauti retro motociklų festivalyje „Bike X Dream“, kuris vyko čia pat, Biržuose. Labai gaila, kad šio renginio data sutapo su Latvijoje vykusia automobilių paroda „Riga Retro 2014“, todėl teko išskaidyti jėgas ir parodyti tik nedidelę klubo narių motociklų kolekcijos dalį. Taigi, žiūrovų simpatijas ir pagrindinį renginio prizą pelnęs 1927 m. pagamintas motociklas Douglas EW 350 (savininkas D. Linkevičius) įrodė, kad dalyvauta buvo ne veltui ir kad, „Klasikos“ parakas – dar nesudrėkęs!
Metų pabaigoje klubas “Klasika” išleido jau trečią kasmetinį kalendorių. Ir ne bet kokį, o didelį ir gražų sieninį kalendorių su puikiomis klubo automobilių bei fotografams talkinusių merginų nuotraukomis. Nuoširdų ačiū tariame mūsų fotografams ir jų gražuolėms asistentėms! Kalendoriuje galite išvysti fotografų Dovaldės Butėnaitės, Redos Jokymaitytės, Dainiaus Nagelės ir Gedimino Aleksandravičiaus nuotraukas bei įvertinti Eivilės Linkevičiūtės, Redos Marinskaitės, Giedrės Vaičytės, Emilijos Sakalauskaitės, Eglės Linkevičiūtės, Ievos Garnelytės, Gerdos Golubovskytės, Ernestos Melnikaitės, Evelinos Nagelienės, Ievos Tupalskytės, Erikos Danisevičiūtės šypsenas ir grožį. Ernesta ir Buick Riviera, pag. 1972 m.Norėdami pagerbti mūsų šaunius fotografus ir sudominti menininkus, norėsiančius dalyvauti jau 2016 metų kalendoriaus kūrime, klubo “Klasika” nariai įsteigė kalėdinį prizą ir paskelbė gražiausios nuotraukos ir klubo metų automobilio rinkimus. Taigi, daugiausia balsų klubo “Facebook” paskyroje surinkusi Dainiaus Nagelės “Klasikos” kalendoriaus nuotrauka laimėjo 500 Lt piniginį paskatinimą. O šioje nuotraukoje nufotografuotas Gedimino Aleksandravičiaus automobilis Buick Riviera – paskelbtas klubo “Klasika” metų automobiliu!
Taigi, tiek glaustai apie 2014-ų m. klubo nuveiktus darbus. Kitų metų “Klasikos” planuose – tęsti klubo pradėtus projektus, renginius bei tradicijas ir niekada nepamiršti klasikinių vertybių: žodžio laikymosi, punktualumo, garbės! Na, o man belieka visus Jus pakviesti jau į 2015-ų metų klubo “Klasika” parodas ir palinkėti laimingų bei sėkmingų Naujųjų metų!

Egidijus Einoris
Senovinės technikos klubo “Klasika” direktorius